Parametry
Ekstrakt początkowy: 10-13° Blg
Ekstrakt końcowy: 1,5-3,5° Blg
Zawartość alkoholu: 3,5-5,0% obj.
Goryczka: 25-40 IBU
Barwa: 6-20 EBC
Wygląd
Barwa od słomkowej do złotej. Mętne, często nieprzejrzyste, ale dopuszczalne są także wersje średnio zamglone. Nie powinno być błotniste. Średnio obfita, zwarta, trwała piana o białej barwie.
Aromat
Balans zdecydowanie w kierunku intensywnej owocowej chmielowości. Dominują owocowe aromaty nowofalowych chmieli (przede wszystkim cytrusy, owoce tropikalne, winogrona, owoce pestkowe, jagody, kokos) na poziomie od średnio wysokiego do wysokiego. Dopuszczalne są także inne aromaty nowofalowych chmieli np. żywiczne, iglaste, kwiatowe ale nie powinny one występować na pierwszym planie. Dominujący aromat cebulowy, czosnku, szczypiorku jest niepożądany i jest wadą, może występować, ale nie może dominować profilu chmielowego. Chmielowość ponadto uzupełniona jest estrami owocowymi (raczej w kierunku żółtych owoców i cytrusów niż czerwonych owoców) na poziomie od niskiego do średniego. Słodowość o charakterze zboża, biszkoptów, herbatników na poziomie od niskiego do średnio niskiego. Obecność diacetylu traktowany jest jako wada.
Smak
W najlepszych przykładach odsłodowa słodycz kontrowania jest chmielowa goryczką, ale dopuszczalna jest także nieznaczna przewaga słodyczy. Jej odczucie w dużym stopniu może być budowane także przez słodkie smaki odchhmielowe i estrowe. Profil dominują nowofalowe i owocowe smaki chmielowe odzwierciedlające te z aromatu na poziomie od średnio wysokiego do wysokiego. Uzupełniają je estry owocowe (raczej w kierunku żółtych owoców i cytrusów niż czerwonych owoców) na poziomie od niskiego do średniego. Słodowość o charakterze zboża, biszkoptów, herbatników na poziomie od niskiego do średnio niskiego. Brak diacetylu. Finisz półwytrawny. Średnio długi posmak o wyraźnie chmielowym (owocowym) charakterze.
Goryczka
Chmielowa, od średnio niskiej do średniej. Może być krótka lub średnio długa, dopuszczalne niskie zaleganie od dużej ilości chmielu, ale nie może być drapiąca, szorstka lub paląca.
Odczucie w ustach
Pełnia średnio niska do średniej, piwo powinno być gładkie, kremowe, soczyste. Nasycenie średnie do średnio wysokiego. Dopuszczalne niskie ściąganie od dużej ilości chmielu, ale najlepsze egzemplarze będą pozbawione tej cechy. Piwo powinno być orzeźwiające i bardzo pijalne.
Ogólne wrażenie
Lżejsza wersja New England IPA, która mimo obniżonych parametrów zachowuje charakterystyczną intensywną chmielowość, soczystość i pełnię. Piwo najczęściej nieprzezroczyste lub mocno zamglone. Niższa goryczka w porównaniu np. do West Coast IPA, co powoduje dużą pijalność. Ponadto duża ilość chmielu dodanego na koniec gotowania oraz na cichą fermentację – najczęściej odmiany o tropikalnych i cytrusowych właściwościach, które nadają piwu „soczkowy” charakter, z którego ten styl słynie.
Surowce i technologia
Skład i pH wody powinny zostać każdorazowo dobrane pod kątem projektowanej receptury. Niemniej jednak sugeruje się użycie miękkiej, niskozmineralizowanej wody. Zaleca się trzymać poniższych widełek:
– Ca (wapń) – 50-100 ppm
– Mg (magnez) – 0-30 ppm
– Na (sód) – 0-100 ppm
– Cl (chlorki) – 150-250 ppm
– SO4 (siarczany) – 50-100 ppm
– HCO3 (dwuwęglany) – 0-40 ppm
Poziomy chlorków i siarczanów to dwa najważniejsze minerały, na których należy się skupić. Zwróć uwagę by stosunek między nimi wynosił od 2:1 do 3:1 na korzyść chlorków. Pomoże to zaokrąglić piwo i pomoże uzyskać soczysty profil. Gdyby odwrócić te liczby, piwo stałoby się ostrzejsze i bardziej chmielowe.
Kluczowym elementem zasypu jest słód pilzneński lub pale ale. Stanowią one z reguły większość zasypu. Wskazana spora ilość słodowanego lub niesłodowanego owsa lub pszenicy i szczątkowa ilość lub brak słodów karmelowych i specjalnych. Odmiany chmielu amerykańskie lub inne nowofalowe o dużej zawartości alfakwasów i olejków. Preferowane aromaty i smaki kojarzone z owocami tropikalnymi, pestkowymi lub cytrusowymi. Szczep drożdży produkujący umiarkowaną ilość estrów owocowych. Duża ilość chmielu dodanego podczas cichej fermentacji, aby podkreślić głębokość aromatu i smaku chmielu nad goryczą. Biotransformacja olei chmielowych podczas fermentacji może nadać owocowego charakteru.
Zacieranie infuzyjne, może być jednoetapowe lub sterowane temperaturowo. Przy zasypach bogatych w surowce niesłodowane poleca się użyć znaczną ilość łuski gryczanej lub ryżowej dla ułatwienia filtracji brzeczki. Czas gotowania standardowy, około 60 minut.
—
2024-08-28: Piotr Nowicki – opracowanie opisu stylu w oparciu o opis Session Polish IPA oraz New England Imperial India Pale Ale
2024-11-05: Łukasz Wróblewski – recenzja i akceptacja KS