Po raz 18. piwowarzy domowi zmierzyli się w rywalizacji o tytuł Grand Championa MPPD. Edycja 2020 największego polskiego konkursu piw domowych w historii została przeprowadzona wg standardowego dwustopniowego systemu oceny według PSPD (eliminacje + finał). Piwowarzy rywalizowali o tytuł Mistrza Polski Piwowarów Domowych 2020 w 16 kategoriach. W związku z panującą pandemią koronawirusa zadecydowaliśmy się przełożyć termin konkursu z końca maja na 25-28 czerwca 2020.

Mistrzem Polski Piwowarów Domowych 2020 został Andrzej Poturalski z Poznania za piwo "Casual Monday" w kategorii Stout Owsiany. Piwo Grand Champion zostanie uwarzone wg domowej receptury w Browarze Zamkowym w Cieszynie. W nagrodę Mistrz otrzyma także 5000 zł od Browaru Zamkowego Cieszyn oraz pojedzie na wycieczkę z ekipą Browamatora do Bambergu.

Pełne wyniki konkursu

Szefem jury konkursu jest Mateusz Puślecki - wiceprezes PSPD i certyfikowany sędzia piwa PSPD
Komitet organizacyjny: Artur Kamiński - prezes PSPD, Michał Grabowski - członek zarządu PSPD

Jeśli masz pytanie do organizatorów napisz mail: [email protected]

Mistrz Polski Piwowarów Domowych 2020

Mistrz Polski Piwowarów Domowych 2020

Grand Championem 2020 zostało piwo „Casual Monday” w stylu Stout Owsiany autorstwa Andrzeja Poturalskiego – Mistrza Polski Piwowarów Domowych 2020! Serdecznie gratulujemy! Piotr wygrał 5000 zł + warzenie piwa w Browarze Zamkowym Cieszyn oraz wycieczkę do Bambergu sponsorowaną przez Browamator.

KONKURS WSPIERAJĄ

W konkursie mogą wziąć udział zarówno doświadczeni piwowarzy domowi, jak i Ci którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z warzeniem piwa. Poniżej przedstawiamy szczegóły uczestnictwa w konkursie.

  • Rejestracja zgłoszeń: do 19 czerwca 2020 r.
  • Recepcja/przyjmowanie piw: 8-19 czerwca 2020 r. - Browar Zamkowy Cieszyn
  • Data i miejsce przeprowadzenia konkursu: 25-28 czerwca 2020 r. - Browar Zamkowy Cieszyn
  • Ogłoszenie wyników: 4 lipca 2020 r., Pruszków

Każdy piwowar może zgłosić maksymalnie po jednym piwie do danej kategorii, czyli w sumie do 16 piw

Wybory piwa Grand Championa MPPD 2020, czyli najlepszego piwa konkursu będę 3 stopniowe: eliminacje w kategoriach, finały w kategoriach oraz „Best of Show” Konkursu (wybór Grand Championa). Wszystkie próbki będą zakodowane przez system konkursowy, a próbki piw podane sędziom anonimowe.

Eliminacje:

W ramach kategorii sędziowie dokonują selekcji piw, do których sporządzone zostaną metryczki eliminacyjne PSPD. Piwa dobre i wyróżniające się trafią do finału danej kategorii. Jeśli komisja uzna, iż żadne z piw w danej podkategorii nie spełnia założeń opisów stylu, wtedy żadne piwo z danej podkategorii nie trafi do finału kategorii. Wyeliminowane piwa będą miały sporządzoną metryczkę eliminacyjną, wysłaną następnie przez system konkursowy do piwowara. Wyniki eliminacji zostaną podane w trakcie trwania konkursu.
Podkategorie są rozdzielane proporcjonalnie do odpowiedniej liczby sędziów i komisji zgodnie z Zasadami Dobrej Praktyki Przy Konkursach Piwa PSPD.

Finały:

Wybory piwa Grand Champion MPPD 2020, czyli najlepszego piwa konkursu będę 3 stopniowe: eliminacje w kategoriach, finały w kategoriach oraz „Best of Show” Konkursu (wybór Grand Championa spośród zwycięzców wszystkich kategorii). Wszystkie próbki będą zakodowane przez system konkursowy, a próbki piw podane sędziom anonimowe. Finały będą zgodne z systemem oceniania piw PSPD.
Wyniki finałów zostaną podane 28 czerwca 2020 w kanałach PSPD

6 piw, które otrzyma w ramach kategorii największą ilość punktów otrzyma punkty do pucharu PSPD 2019/20.

Wybór Grand Championa:

Odbędzie się na zasadzie „Best of Show”. Trafi tu 16 piw z największą liczbą punktów finałowych, z których sędziowie wybiorą najlepsze piwo konkursu. Do jego wyboru zbierze się jedna komisja zebrana z najlepszych i najbardziej doświadczonych sędziów na konkursie. Na tym etapie nie będą przydzielane piwom punkty. Zadaniem sędziów będzie wyłonienie najlepszego technicznie i najlepszego piwa konkursu spośród wszystkich kategorii.
Piwo uznane za najlepsze otrzyma tytuł Grand Championa MPPD 2020, a piwowar tytuł Mistrza Polski Piwowarów Domowych 2020. Wyniki finału konkursu i ogłoszenie piwowara, którzy otrzyma tytuł Grand Championa i Mistrza Polski Piwowarów Domowych 2020 zostaną podane 4 lipca 2020 w pruszkowskim Browarze Otwarte Bramy. Następnie wyniki zostaną opublikowane w internecie.

Punkty do Pucharu PSPD:

Ogólne zasady przeliczania punktów w Pucharze PSPD możecie znaleźć na: https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/regulamin-pucharu-pspd.pdf

Konkurs, jak i kategorie zostaną zgłoszone do Pucharu PSPD 2019/20.

Komisje Sędziowskie:

Zarówno eliminacje jak i finały są sędziowane przez Komisje Sędziowskie. Zgodnie z Dobrymi Praktykami Konkursów Piw Domowych PSPD i Regulaminem Pucharu PSPD wszyscy sędziowie będą sędziami certyfikowanymi przez PSPD. Wyjątek mogą jedynie stanowić sędziowie zagraniczni, którzy pochodzą z Państw nieposiadających systemu certyfikacji sensoryków piwa, a których umiejętności nie będą budzić wątpliwości PSPD.

KATEGORIE KONKURSOWE 2020

Uczestnicy mogli wystawić piwa we wszystkich 16 kategoriach (po jednym w każdej), z zaprezentowanych poniżej. Szczegółowe opisy stylów w języku polskim są dostępne po kliknięciu tekstu poniżej nazwy kategorii. Jeśli nazwa kategorii zawiera "*" to oznacza, że piwowar musiał przy zgłoszeniu piwa spełnić dodatkowe warunki.