W piwie niezbędne jest użycie tylko polskich odmian chmielu. Podczas zgłoszenia należy opisać jakie odmiany użyto w piwie.

Parametry
Ekstrakt początkowy: 10,0-12,5° Blg
Ekstrakt końcowy: 1-3° Blg
Zawartość alkoholu: 4,0-5,5% obj.
Goryczka: 15-30 IBU
Barwa: 4-20 EBC

Wygląd
Barwa od słomkowej do jasnobursztynowej. Zwykle klarowne, jednak możliwe są warianty lekko i wyraźnie zmętnione (jak niemieckie piwa pszeniczne). Piana biała, zwarta, obfita i trwała.

Aromat
Aromat tworzą głównie: słodowość, aromaty chmielowe i estry owocowe. Wszystkie te cechy powinny się balansować, ewentualnie dopuszcza się lekka przewagę nut chmielowych, nie powinny jednak dominować aromatu. Aromaty chmielowe na poziomie od średnio niskiego do średnio wysokiego powinny pochodzić z użycia polskich nowofalowych odmian chmielu i kojarzyć się z: cytrusami, owocami egzotycznymi, gruszkami, jabłkami, żółtymi owocami pestkowymi, winogronami, kwiatami, żywicą, drzewami iglastymi, ziołami. Dominujący aromat cebulowy, czosnku, szczypiorku jest niepożądany i jest wadą, może występować, ale nie może dominować profilu chmielowego. Słodowość kojarzącą się ze zbożem, jasnym pieczywem, ciastkami czy krakersami na poziomie od niskiego do średniego. Estry owocowe (jabłko, gruszka, żółte owoce pestkowe) na poziomie od niskiego do średniego. W całokształcie aromat powinien być świeży, orzeźwiający oraz powinien zachęcać do spróbowania.

Smak
Balans w kierunku nieznacznej przewagi chmielowej goryczki nad odsłodową słodyczą. Posmaki chmielowe na poziomie od średnio niskiego do średnio wysokiego powinny pochodzić z użycia polskich nowofalowych odmian chmielu i kojarzyć się z: cytrusami, owocami egzotycznymi, gruszkami, jabłkami, żółtymi owocami pestkowymi, winogronami, kwiatami, żywicą, drzewami iglastymi, ziołami. Dominujący posmak cebulowy, czosnku, szczypiorku jest niepożądany i jest wadą, może występować, ale nie może dominować profilu chmielowego. Słodowość kojarzącą się ze zbożem, jasnym pieczywem, ciastkami czy krakersami na poziomie od niskiego do średniego. Estry owocowe (jabłko, gruszka, żółte owoce pestkowe) na poziomie od niskiego do średniego. Finisz wytrawny lub półwytrawny, o chmielowo-słodowy posmaku, krótki lub średnio długi. 

Goryczka
Chmielowa, od niskiej do średniej. Może być krótka lub średnio długa, ale nie zalegająca i nie ostra.

Odczucie w ustach
Pełnia od niskiej do średniej. Wysycenie od średniego do wysokiego. Gładkie, rześkie i orzeźwiające. 

Komentarz
Jasne i orzeźwiające piwo o wyraźnym, chmielowym aromacie pochodzącym wyłącznie z polskich odmian chmielu. Od innych jasnych chmielowych piw odróżnia się znacznym udziałem pszenicy w dowolnej formie, która powinna wnosić do piwa nuty jasnego pieczywa i zboża.

Surowce i technologia

Skład i pH wody powinny zostać każdorazowo dobrane pod kątem projektowanej receptury. Niemniej jednak sugeruje się trzymanie poniższych widełek:

– Ca (wapń) – 50-100 ppm
– Mg (magnez) – 0-30 ppm
– Na (sód) – 0-100 ppm
– Cl (chlorki) – 50-100 ppm
– SO4 (siarczany) – 100-200 ppm
– HCO3 (dwuwęglany) – 0-80 ppm

Kluczowym elementem zasypu jest słód pszeniczny. Stanowi z reguły nie mniej niż 30%, przeważnie około 50%, ale istnieją także wersję ze 100% udziałem tego słodu. Reszta zasypu to jasne słody jęczmienne (pilzneński, pale ale). Możliwy jest dodatek niesłodowanej pszenicy lub płatków dla uwypuklenia aromatów i smaków pochodzących od tego zboża. 

Chmielenie należy przeprowadzić z użyciem polskich nowofalowych odmian chmielu. Dodawany głównie w pierwszych i ostatnich minutach gotowania. Często stosuje się także dodatek chmielu na hop stand lub na zimno ale należy stosować niewielkie ilości. 

Drożdże do polish wheat powinny być możliwie neutralne, nie produkujące dużej ilości estrów i w ogóle fenoli. Dopuszczalne jest użycie drożdży górnej fermentacji, jak i lagerowych. W przypadku drożdży górnej fermentacji warto przeprowadzać fermentację w niskich zakresach temperatury dla uniknięcia nadmiernej ilości estrów i fenoli w gotowym piwie. 

Zacieranie infuzyjne, może być jednoetapowe lub sterowane temperaturowo. Czas gotowania brzeczki standardowy, nie przekraczający 60 minut. Na goryczkę nie powinno dawać się zbyt dużo chmielu, aby nie była zbyt wysoka. W kolejnych dawkach porcje chmielu mogą być większe (zwłaszcza te dodawane na aromat po gotowaniu lub podczas chłodzenia brzeczki).

2023-04-25: Łukasz Wróblewski – opracowanie opisu stylu
2023-04-30: Filip Mazur, Kacper Jasica – recenzja
2024-11-22: Łukasz Wróblewski – korekta