W piwie niezbędne jest użycie owoców. Forma dodania dowolna – od świeżych owoców, przez owoce suszone lub liofilizowane po wszelkiego rodzaju pulpy, przeciery i soki. Podczas zgłoszenia należy opisać jakie owoce, w jakiej formie i na jakim etapie dodano do piwa.
Parametry
Ekstrakt początkowy: 9,5-12,0° Blg
Ekstrakt końcowy: 1,5-2,5° Blg
Zawartość alkoholu: 4,0-5,0% obj.
Goryczka: 2-8 IBU
Barwa: 4-15 EBC
Wygląd
Barwa piwa bazowego od słomkowej do ciemno złocistej, acz użyty owoc może całkowicie zmienić kolor piwa. Piana dowolnej barwy (zależna od użytych owoców), średnio obfita do obfitej, co najmniej średnio zwarta, może być nietrwała. Klarowność dowolna, piwo nie może być jednak błotniste.
Aromat
Balans zdominowany przez świeże aromaty owocowe (wynikające z użytych dodatków) na poziomie od średnich do wysokich. Wszelkie aromaty kompotowe lub przejrzałych owoców będą traktowane jako wada. Mlekowa kwaśność, kojarząca się z jogurtem, kefirem na poziomie od niskiego do średniego. Nigdy nie może przybierać octowego, ostrego charakteru. Słodowość o ile obecna to najwyżej na niskim poziomie i kojarzy się ze zbożem lub jasnym pieczywem. Estry owocowe (cytrusy, jabłka, gruszki, żółte owoce) od nieobecnych do niskich. Brak aromatów chmielowych.
Smak
Dominuje wysoka mlekowa kwaśność, która może być implikowana, poprzez użyte owoce, do bardzo wysokiego poziomu. Nigdy nie może przybierać octowego, ostrego charakteru. Średnie do wysokich, świeże smaki owocowe pochodzące z użytych dodatków. Słodowość o ile obecna to najwyżej na niskim poziomie i kojarzy się ze zbożem lub jasnym pieczywem. Estry owocowe (cytrusy, jabłka, gruszki, żółte owoce) od nieobecnych do niskich. Brak posmaków chmielowych. Finisz wytrawny. Posmak średnio długi i kwaśno-owocowy.
Goryczka
Nieobecna, ale dopuszczalna na niskim poziomie w piwach, w których mogłaby kontrować inne posmaki. Nie może być ściągająca, ani zalegająca.
Odczucie w ustach
Wysycenie na poziomie od średniego do wysokiego. Niska pełnia. Brak alkoholowego rozgrzewania. Ściąganie i cierpkość mogą być obecne na maksymalnie średnio niskim poziomie i powinny wynikać wyłącznie z dodatku owoców.
Komentarz
Lekkie, orzeźwiające, bardzo kwaśne piwo pszeniczne z wyraźnymi posmakami owocowymi.
Surowce i technologia
Kluczowym elementem zasypu jest słód pszeniczny. Stanowi on co najmniej 50% zasypu.
Drożdże górnej fermentacji o neutralnym profilu i nie produkujące dużej ilości estrów owocowych.
Zacieranie infuzyjne, może być jednoetapowe lub sterowane temperaturowo. Czas gotowania brzeczki standardowy, nie przekraczający 60 minut.
Zakwaszenie brzeczki może odbyć się na wiele sposobów, m. in. zakwaszanie w kotle (przy użyciu słodu lub komercyjnie dostępnych kultur bakterii produkujących kwas mlekowy) lub fermentacja przy użyciu piwowarskich kultur bakterii Lactobacillus. Użycie bakterii gatunku Pediococcus i drożdży Brettanomyces jest niewłaściwe.
Do piwa należy dodać owoce w dowolnej formie (sok, przecier, pulpa, świeże owoce). Najlepsze efekty osiąga się z dodając je podczas fermentacji lub po fermentacji burzliwej.
—
2020-10-20: Michał Zieliński – opracowanie opisu stylu
2023-06-14: Łukasz Wróblewski – korekta, poprawki i recenzja
2024-11-22: Łukasz Wróblewski – korekta