Ogólne odczucie

Degustacyjne, mocno alkoholowe piwo o bogatej teksturze, wyraźnym zbożowym, chlebowym smaku z interesującą złożonością słodów, chmieli, drożdży o profilu owocowym i alkoholu.

Parametry
Gęstość początkowa: 19,3 – 28° Blg
Gęstość końcowa: 4,1 – 7,6° Blg
Goryczka: 30 – 60 IBU
Barwa: 8 – 15 SRM
Zawartość alkoholu: 8.0 – 12.0% obj.

Aromat

Aromat chmielowy jest łagodny i może pochodzić jedynie z późnego chmielenia brzeczki „na aromat”. Średnie do średnio wysokich aromaty (chlebowy, pszeniczny) połączony ze słodową złożonością taką jak miodowość czy karmelowość. Niski, ale czysty aromat alkoholowy może być wyczuwalny. Mogą występować estry owocowe (czerwone jabłko, gruszka) na poziomie od niskiego do średniego. Niski poziom diacetylu jest akceptowalny, jednak nie jest on wymagany. Brak bananowo-goździkowego charakteru drożdży piw pszenicznych typu weizen.

Wygląd

Kolor od złotego do ciemno bursztynowego, często z granatowymi lub rubinowymi refleksami. Niska do średniej biała piana. Piana może mieć kremową teksturę i dobrze utrzymywać się. Zmętnienie zimnego piwa jest dozwolone, ale zazwyczaj piwo klaruje się przy ociepleniu. Po zakręceniu szkłem, wysoka zawartość alkoholu i lepkość widoczna jest w postaci charakterystycznych „nóg” („łez”) na ściankach naczynia.

Smak

Średnio niski do średnio wysokiego smak słodu pszenicznego, dominujący w smaku nad jakimkolwiek profilem chmielowym. Niska do średniej chlebowość, tostowość, karmelowość lub miodowość pochodzące ze słodów są mile widziane, jako nuty wzbogacające złożoność, jednak nie są one wymagane. Smak chmielowy od niskiego do średniego, może dotyczyć dowolnych odmian. Średnie do średnio wysokich estry owocowe, często charakterystyczna dla owoców suszonych (morele, brzoskwinie, gruszki). Utlenienie lub smaki winne mogą być obecne, podobnie jak nuty alkoholowe na niskim poziomie, które są czyste i łagodne, jednak złożone. Dopełniający charakter dębowy jest mile widziany, ale nie jest wymagany. Balans słodowy lub równomierny pomiędzy słodowością a chmielowością. Finisz pół słodki do pół wytrawnego.

Goryczka
Goryczka chmielowa od niskiej do średniej.

Odczucie w ustach

Średnio pełne do pełnego i gumowate, często z aksamitną teksturą. Niskie do średniego nagazowanie. Może być obecna niska do średnio niskiej rozgrzewająca alkoholowość. Nie powinno być syropowate.

Komentarze

Ciemne słody powinny być użyte z umiarem. Kolor pochodzić powinien przede wszystkim z długiego gotowania. Kilka komercyjnych przykładów może przekraczać podane parametry stylu i kilka może nie być warzonych każdego roku.

Historia

Względnie współczesny styl amerykańskiego piwa kraftowego, po raz pierwszy uwarzony w Rubicon Brewing Company w 1988. Często pojawia się w sezonie zimowym, bywa leżakowany lub wypuszczany jednorazowo. Browary często eksperymentują z tym stylem, co prowadzi do szeregu różnych jego interpretacji.

Charakterystyczne składniki

Typowo warzony z kombinacji słodów z amerykańskiego jęczmienia dwurzędowego (two-row) oraz amerykańskiej pszenicy. W warzeniu wykorzystuje się 50% lub więcej słodu pszenicznego. Mogą być użyte dowolne odmiany chmielu. Może być leżakowany w dębowych beczkach.

Porównanie stylu

Jest to coś więcej niż po prostu oparty na pszenicy barleywine – wiele wersji posiada wyraziste nuty owocowe i chmielowe, podczas gdy inne odkrywają swoją złożoność podczas leżakowania w beczkach dębowych. Mniejszy nacisk na chmielenie niż w american barleywine. Pochodzi bardziej od american wheat niż od jakiegokolwiek niemieckiego piwa pszenicznego, dlatego nie powinien posiadać żadnego charakteru pochodzącego z drożdży używanych do niemieckich weizenów.

Przykłady komercyjne

Rubicon Winter Wheat Wine, Two Brothers Bare Trees Weiss Wine, Smuttynose Wheat Wine, Portsmouth Wheat Wine, Pracownia Piwa Hey Now Wheat Wine.