Autor: Mateusz Puślecki

*UWAGA! W tej kategorii jako jedynej wymagana jest do dopuszczenia do konkursu jedna butelka lub puszka więcej niż w pozostałych, czyli 5 x 0,5 litra lub 6 x 0,33 litra. Piwa zostaną przebadane laboratoryjnie na zawartość alkoholu. Jeśli zgłoszone piwo nie będzie spełniało warunków do 2% zawartości alkoholu zostanie zdyskwalifikowane, a piwowar otrzyma metryczkę eliminacyjną.

Pobierz

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 4-8° Blg
Ekstrakt końcowy: 2-3,5° Blg
Zawartość alkoholu: 0,5-2% obj.
Goryczka: 15-30 IBU
Barwa: 3-10° EBC

 

Ogólne wrażenia: Bardzo lekkie, orzeźwiające, sesyjne piwo dolnej fermentacji. Pomimo niskiego ekstraktu i umiarkowanego nachmielenia nie powinno sprawiać wrażenia płaskiego i wodnistego.

Aromat: Średni do średnio niskiego aromat słodowy o charakterze świeżego jasnego chleba lub zboża. Niski do średniego aromat szlachetnego chmielu (kwiatowy, ziołowy, korzenny). Brak estrów owocowych. Jako, że jest to piwo przeznaczone do picia raczej na świeżo, wszelkie aromaty wynikające z utlenienia są wadą, podobnie jak aromaty wynikające z niedoleżakowania, poza diacetylem na poziomie najwyżej niskim oraz niskim siarkowodorem. Niedopuszczalne są inne aromaty siarkowe oraz aldehyd octowy.

Wygląd: Kolor piwa od jasno słomkowego do złotego, klarowne. Piana drobna, obfita, biała, trwała.

Smak: Niska do średnio niskiej, chlebowa lub zbożowa słodowość. Niski do średnio niskiego smak szlachetnego chmielu (kwiatowy, ziołowy, korzenny). Brak estrów owocowych. Balans może wahać się od średnio niskiego do średnio słodowego. Dopuszczalny diacetyl do poziomu maksymalnie niskiego. Szczególnie diacetyl, który nadaje piwu dodatkową gładkość i pozorną pełnię może uczynić piwo nawet bardziej złożonym, nie jest jednak wymagany. Finisz półwytrawny, krótki do średniego.

Goryczka: Niska do średnio niskiej, chmielowa. Powinna być wyważona tak, by współgrać z ekstraktem końcowym, równoważąc słodycz w finiszu.

Odczucie w ustach: Pełnia niska do średnio niskiej. Wysycenie średnio niskie do średniego. Piwo może być minimalnie lepkie od cukrów resztkowych. Opcjonalna niska oleistość od diacetylu.

Surowce i technologia: Słód pilzneński i szlachetny chmiel. Dopuszczalny niewielki dodatek najjaśniejszych słodów karmelowych w celu podbicia pełni, jednak należy się starać, by cała pełnia wynikała z odpowiednio przeprowadzonego zacierania, które tradycyjnie odbywa się dekokcyjnie. Czyste lub nisko estrowe drożdże dolnej fermentacji, która poprowadzona jest w niskich temperaturach i może powodować pozostawanie w piwie diacetylu. Miękka, nisko zmineralizowana woda.