Niskoalkoholowy Dry Stout do 2% alk.*
Autor: Mateusz Puślecki

Pobierz PDF:

*UWAGA! W tej kategorii jako jedynej wymagana jest do dopuszczenia do konkursu jedna butelka lub puszka więcej niż w pozostałych, czyli 5 x 0,5 litra lub 7 x 0,33 litra. Piwa zostaną przebadane laboratoryjnie na zawartość alkoholu. Jeśli zgłoszone piwo nie będzie spełniało warunków do 2% zawartości alkoholu zostanie zdyskwalifikowane, a piwowar otrzyma metryczkę eliminacyjną.

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 4–8° Blg
Ekstrakt końcowy: 2–4° Blg
Zawartość alkoholu (vol.): 0,5–2%
Goryczka: 10–20 IBU
Barwa: 50-80 EBC

Aromat:
Aromaty od dodatku słodów palonych: głównie kawowe, palonego ziarna, gorzkiej czekolady na poziomie od średnio niskiego do średnio wysokiego. Aromaty słodowe: karmel, toffi występują maksymalnie do poziomu niskiego. Aromaty chmieli kontynentalnych (ziołowe; kwiatowe; owocowe – ale nie cytrusowe, tropikalne, a raczej czerwonych owoców) na poziomie od niewyczuwalnych do niskich. Estry owocowe od niewyczuwalnych do średnio-niskich. Aromat brzeczkowy akceptowalny maksymalnie do poziomu niskiego, może wnosić do piwa lekko słodkie nuty. Brak diacetylu. Aromat spalenizny jest niedopuszczalny. Balans skierowany w stronę palonej słodowości.

Wygląd:
Barwa od ciemnobrązowej do czarnej, zwykle nieprzejrzyste. Średnio obfita, drobno pęcherzykowa piana koloru beżowego.

Smak:
Posmaki od dodatku słodów palonych na poziomie od średnio niskiego do średnio wysokiego w charakterze czekoladowy, kawy. Aromaty słodowe: karmel, toffi występują maksymalnie do poziomu niskiego. Smaki chmielowe (kwiatowy, ziołowy, ziemisty lub czerwonych owoców, ale nie cytrusów, czy owoców tropikalnych) mogą wystąpić maksymalnie na poziomie niskim. Estry owocowe od niewyczuwalnych do średnio-niskich. Posmak brzeczkowy akceptowalny maksymalnie do poziomu niskiego. Może wnosić do smaku słodkie nuty, ale nie mogą one zaburzać i dominować pozostałych cech. Brak dwuacetylu. Smak spalenizny jest niedopuszczalny. Piwo półwytrawne z gorzkim i palonym finiszem. Balans w stronę paloności. Może pojawić się lekka kwaśna nuta od słodów palonych.

Goryczka:
Średnio niska do średnio wysokiej, może pochodzić zarówno od chmielu, jak i palonych słodów. Nie może być przesadnie zalegająca.

Odczucie w ustach:
Wysycenie niskie do średniego. Pełnia od niskiej do średnio niskiej. Gładka kremowa tekstura. Palone słody mogą wnosić efekt lekkiego ściągania. Alkoholowe rozgrzewanie jest niedopuszczalne.

Surowce i technologia:
Podstawą zasypu stanowią jasne słody – najczęściej Pale Ale. Palony charakter piwu najczęściej nadaje palony jęczmień, ale dopuszcza się użycie innych czekoladowych słodów. Płatki jęczmienne mogą pomóc w uzyskaniu gładkiej tekstury. Słody karmelowe, jeżeli użyte, powinny stanowić marginalny procent zasypu. Twarda woda buforuje kwaśność od słodów palonych. Kontynentalne chmiele podobne do brytyjskiego Fuggles. Drożdże do piw brytyjskich, które w wyższych temperaturach dodadzą piwu lekkich estrów. Niski poziom alkoholu można uzyskać np. poprzez zastosowanie specjalnych szczepów drożdży lub niski ekstrakt początkowy brzeczki.

Wrażenie Ogólne:
Ciemne, wytrawne piwo o niskiej zawartości alkoholu z wyraźnie zaznaczonym palonym smakiem – często podobne do kawy. Smakiem przypominać ma bardzo gorzką czekoladę lub kawę zbożową. Palony charakter może być suchy i kawo–podobny do częściowo czekoladowego. Zdobywa popularność na świecie jako idealna propozycja dla kierowców, osób zdrowo odżywiających się, na diecie lub nie mogących spożywać alkoholu.

Przykłady komercyjne:
Guinness „Draught 0.0”, Browar Trzech Kumpli „Unplugged Bezalkoholowy Oatmeal Stout”, Browar MadDriver/AleBrowar „100aut”, Mikkeller „Beer Geek Flat White 0.3%”.