Niskoalkoholowe Sour Ale do 2% alk.*

Pobierz PDF

*UWAGA! W tej kategorii jako jedynej wymagana jest do dopuszczenia do konkursu jedna butelka lub puszka więcej niż w pozostałych, czyli 5 x 0,5 litra lub 6 x 0,33 litra. Piwa zostaną przebadane laboratoryjnie na zawartość alkoholu. Jeśli zgłoszone piwo nie będzie spełniało warunków do 2% zawartości alkoholu zostanie zdyskwalifikowane, a piwowar nie otrzyma metryczki.

Podstawowe parametry:
Ekstrakt początkowy: 5-8° Blg
Ekstrakt końcowy: 2-5° Blg
Zawartość alkoholu: 0,5-2% obj.
Goryczka: 0-15 IBU
Barwa: 3-25° EBC

Wygląd:

Kolor piwa od jasno słomkowego do złotego, klarowne. Piana drobna, średniej wysokości, nietrwała, biała.

Aromat:

Balans kwaśno-słodowy. Aromat kwasu mlekowego kojarzący się z jogurtem lub kefirem na poziomie od niskiego do średnio niskiego. Niski do średnio niskiego aromat słodowy o charakterze świeżego jasnego chleba, ciastkowy lub zbożowy. Estry owocowe na poziomie od braku do maksymalnie niskiego o charakterze czerwonego jabłka, gruszki, cytrusów. Aromat chmielowy jeśli występuje, to maksymalnie do poziomu niskiego i raczej od chmielenia odmianami szlachetnymi (kwiatowy, ziołowy, korzenny). Nuty od chmielu nowofalowego będą nieprawidłowe. Występowanie aromatów kwasu octowego, diacetylu, aldehydu octowego i DMS będzie uznane za wadę i powinno stanowić podstawę do odrzucenia piwa.

Smak:

Dominuje czysta kwaśność pochodząca od kwasu mlekowego o charakterze jogurtu, kefiru i powinna być wyczuwalna na poziomie od niskiego do średnio niskiego. Mogą występować nuty słodowe – ciastkowe, chlebowe, zbożowe – od niskich do średnio niskich. Estry owocowe na poziomie od braku do niskiego, w charakterze czerwonego jabłka, gruszki, cytrusów. Finisz wytrawny. Występowanie charakterystycznej kwaśności octowej (paląca w przełyku) jest wadą. Posmak średniej długości, kwaśny.

Goryczka:

Właściwie nieobecna, jeżeli występuje powinna być bardzo delikatna. To mlekowa kwaśność spełnia rolę kontrowania słodowej słodyczy.

Odczucie w ustach:

Pełnia niska do średnio niskiej. Nagazowanie średnie do średniowysokiego. 

Surowce i technologia:

Słód pilzneński. Dopuszczalny niewielki dodatek najjaśniejszych słodów karmelowych w celu podbicia pełni, jednak należy się starać, by cała pełnia wynikała z odpowiednio przeprowadzonego zacierania. Jeżeli piwowar zdecyduje się na chmielenie na goryczkę, powinno być ono jedynie symboliczne, tak by uzyskać goryczkę z przedziału wymaganego dla stylu. Zakwaszenie brzeczki może odbyć się na wiele sposobów, m. in. zakwaszanie w kotle (przy użyciu słodu lub komercyjnie dostępnych kultur bakterii produkujących kwas mlekowy) lub fermentacja przy użyciu piwowarskich kultur bakterii Lactobacillus. Użycie bakterii gatunku Pediococcus i drożdży Brettanomyces jest niewłaściwe.

Komentarz:

Bardzo lekkie, orzeźwiające, wytrawne, wyraźnie kwaśne, sesyjne piwo górnej fermentacji. Pomimo niskiego ekstraktu nie powinno sprawiać wrażenia płaskiego i wodnistego. 

2023-10-31: autor Mateusz Puślecki – opis opracowany na potrzeby Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych 2024
2023-11-02: Łukasz Wróblewski – recenzja