Fruit Milk Stout*
Autor: Mateusz Puślecki, na podstawie opisu z WKPD 2017

Parametry:
Ekstrakt początkowy:
12-­16° Blg
Ekstrakt końcowy: 3,5-6° Blg
Zawartość alkoholu: 4,0–6,5% obj.
Goryczka: 20–40 IBU
Barwa: 50–80 EBC

Połączenie wytrawnego i palonego stoutu z dodatkiem owoców i laktozy. Piwo pomimo dodatków nie może być mdłe, słodkie i wyklejające, jak to jest w przypadku piw w stylu Pastry. Całość powinna kojarzyć się z płynnymi pralinkami/czekoladkami z owocowym, ale wytrawnym nadzieniem.

Wymienione parametry dotyczące ekstraktu i barwy piwa dotyczą samego piwa bazowego. Dopuszcza się wyższy ekstrakt finalny w związku z zastosowanymi owocami, jednak należy mieć na uwadze, że zbyt duża alkoholowość może być powodem do odrzucenia piwa. Dodatek owoców może również wpłynąć na barwę końcową.

Na potrzeby konkursu przyjmujemy następującą potoczną definicję owoca: „Owocami są części roślin o grubej warstwie miąższu i przyjemnym, zwykle słodkim smaku i zapachu”, nie stosujemy klasyfikacji botanicznej czy też prawnej. Dopuszczalne jest użycie owoców suszonych. Owoce wędzone są niedopuszczalne.

Aromat: Aromaty słodowe: głównie kawy zbożowej, palone, ale też gorzkiej od słodów palonych na poziomie od średnio niskiego do średnio wysokiego. Aromaty słodowe są uzupełnione przez niski do średniego śmietankowy, słodki aromat pochodzący z użycia laktozy, co razem może dawać wrażenie kawy z mlekiem, mlecznej czekolady lub kakao. Aromaty chmieli kontynentalnych (ziołowe; kwiatowe; owocowe – ale nie cytrusowe, tropikalne, a raczej czerwonych owoców) na poziomie od niewyczuwalnych do niskich. Niskie do średnio wysokich aromaty pochodzące z dodatku owoców, które jednak nigdy nie powinny dominować nad nutami palonego słodu. Wrażenie owocowości mogą podkreślać niskie do średnich estry owocowe (czerwone jabłka, gruszki). Aromaty alkoholowe nie mogą występować. Brak dwuacetylu, aldehydu octowego i aromatu rozpuszczalnikowego. Aromat spalenizny jest niedopuszczalny. Balans po stronie słodowo-owocowej.

Wygląd: Barwa od bardzo ciemnego brązu do czarnej. W przypadku piw jaśniejszych owoce mogą zmienić barwę piwa. Poziom klarowności jest dowolny. Na barwę piany mogą mieć wpływ użyte owoce, jeśli tak nie jest, powinna być beżowa do jasnobrązowej. Bardzo gęsta, wysoka i trwała.

Smak: Na pierwszym planie smaki słodowe: średnie do średnio wysokich smaki czekoladowe, kawowe, palone od słodów palonych i czekoladowych. Smaki chmielowe (ziołowe; kwiatowe; owocowe – ale nie cytrusowe, tropikalne, a raczej czerwonych owoców) mogą wystąpić maksymalnie na poziomie niskim. Niskie do średnio wysokich smaki pochodzące od użytych owoców, które mogą być równoważne, jednak nigdy nie mogą dominować nad smakami palonego ziarna. Estry owocowe (np. czerwone jabłko, gruszka) od niewyczuwalnych do średnio-niskich. Średnio niska do średnio wysokiej słodycz wynikająca z dosyć wysokiego poziomu cukrów resztkowych i dodatku laktozy. Słodycz jest kontrowana przez paloność, chmielową goryczkę i/lub kwaśność (od dodatku słodów specjalnych i/lub owoców), dzięki czemu piwo zyskuje na pijalności i nie jest mdląco słodkie. Balans po stronie słodkiej, słodowej wspomaganej przez dodatek laktozy. Smak od półsłodkiego do słodkiego na otwarciu z półsłodkim finiszem. Diacetyl na bardzo niskim poziomie jest dopuszczalny. Brak aldehydu octowego i aromatu rozpuszczalnikowego. Smak spalenizny jest niedopuszczalny. Może pojawić się kwaśna nuta na poziomie do niskiego pochodząca od słodów palonych i czekoladowych.

Odczucie w ustach: Wysycenie niskie do średniego. Pełnia od średniej do wysokiej. Kremowość piwa bazowego może być nieco zmniejszona przez dodatek owoców, ale wciąż powinna być wyraźna. Odczucie wyklejania jamy ustnej spowodowane zbyt wysoką słodyczą jest wadą, podobnie jak wyraźne odczucia ściągające.

Surowce: Podstawą zasypu jest słód pale ale lub inny jasny słód jęczmienny. Stosunkowo wysoka zawartość palonych ziaren jest konieczna, aby uzyskać odpowiednią barwę i palony smak. Dopuszczalne są dodatki słodów karmelowych, pszenicznych, prażonych lub ziaren niesłodowanych, w szczególności owsa, który może dodatkowo zwiększyć kremowość piwa. Obowiązkowy jest też dodatek laktozy. Dopuszczalne jedynie kontynentalne odmiany chmielu. Drożdże górnej fermentacji produkujące niską do umiarkowanej ilości estrów. Piwowar może dodać wszelkie owoce dopuszczone do spożycia. Zaznaczyć należy jednak, że mowa tu o owocach w rozumieniu potocznym, nie botanicznym ani prawnym. Piwa z dodatkiem np. ogórków lub pomidorów nie będą dopuszczone do konkursu. *Piwowar musi podać jakich owoców użył do produkcji piwa. W razie wątpliwości, czy dany owoc może zostać użyty, prosimy pytać organizatora konkursu przed zgłoszeniem piwa – od decyzji o niezakwalifikowaniu piwa ze względu na niedozwolony dodatek nie ma odwołania.

Przykłady komercyjne: Browar Amber „Po Godzinach Cherry Milk Stout”, Browar Pinta „Banana Stout Grand Prix”