Autor: Jan Gadomski

opis pochodzi z Warszawskiego KPD 2018

pobierz

Parametry:
Ekstrakt: 14-18⁰ Blg
Ekstrakt końcowy: 2-4⁰ Blg
Zawartość alkoholu: 5,5-8% obj.
Goryczka: 50-90 IBU
Barwa: 50-90 EBC

*piwowar jest zobowiązany podczas zgłoszenia piwa do podania informacji o użytej jednej odmianie nowofalowego chmielu

Aromat:

Podobnie jak w American IPA, zdominowany przez chmiel. Na pierwszym planie aromaty nowofalowych chmieli o charakterze żywicy, sosny, cytrusów, owoców tropikalnych, czarnych porzeczek czy jagód na poziomie od średniego do wysokiego. Aromaty słodów palonych (kawa, czekolada) mogą wystąpić maksymalnie na średnio-niskim poziomie i nie mogą przybierać form spalenizny. Podbudowa słodowa w formie aromatów jasnego i ciemnego pieczywa od niskiego do średnio niskiego poziomu, z lekkimi aromatami karmelowymi maksymalnie na niskim poziomie.

Wygląd:

Barwa ciemnobrązowa do czarnej, zazwyczaj nieprzejrzyste. Piana wysoka, drobnopęcherzykowa, trwała, w większości przypadków biała, choć lekkie zabarwienie od palonych słodów nie powinno być traktowane jako wada.

Smak:

Przede wszystkim chmielowe (cytrusy, żywica, sosna, owoce tropikalne, czarna porzeczka, jagody) na poziomie od średniego do wysokiego. W tle smaki czekoladowe i kawowe od słodów palonych, na poziomie do średnio niskiego. Słodowość (jasne i ciemne pieczywo, zboże) delikatnie zaznaczona. Lekka karmelowość w tle nie powinna być traktowana jako wada. Estry, jeżeli występują, powinny być w tle na maksymalne niskim poziomie. Pół wytrawne do wytrawne na otwarciu z wytrawnym, gorzkim finiszem. Balans po stronie chmielowej goryczki.

Goryczka:

Goryczka od średnio wysokiej do wysokiej, chmielowa, ale nie może być zalegająca i piekąca. Odczucie w ustach: Pełnia od średnio niskiej do średniej, nagazowanie od średnio niskiego do średniego. W niektórych wersjach może wystąpić kremowość i gładkość, ale nie jest wymagana dla stylu. Lekkie alkoholowe rozgrzewanie może wystąpić w mocniejszych wersjach.

Surowce i technologia:

Podstawą zasypu są słody pilzneński i pale ale. Słodów palonych używa się głównie dla nadania barwy i powinny

one mieć jak najmniejszy udział w zasypie dla uzyskania koloru czarnego. Niewielki dodatek słodów karmelowych może pozytywnie wpłynąć na pełnie, a wprowadzona przez nie słodycz może pomóc w skontrowaniu silnej goryczki. Koniecznie jedna odmiana chmielu, mogąca pochodzić zarówno z USA, Australii lub Nowej Zelandii, choć mogą sprawdzić się również nowofalowe odmiany europejskich chmieli. Drożdże o neutralnym profilu lub z bardzo niewielką produkcją estrów.

Wrażenie Ogólne:

Wysoce pijalne, zorientowane na chmiel amerykańskie IPA o czarnej barwie z delikatnie palonymi aromatami w tle.

Przykłady komercyjne:

Browar Stu Mostów „Salamander Balck IPA”, Browar PINTA „Hop Pokus”, Trzech Kumpli „Blakcyl”, Palatum „Cold Crash”, Czarny Piotruś (Łańcut), Mroczny Organista (Harpagan), Black Hope (Ale Browar)