Autor: Mateusz Puślecki

na podstawie opisu Adama Szewczyka na WKPD 2016 Tea APA

pobierz PDF: apa z herbatą

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 11–14° Blg (możliwy wyższy, jeśli dodajemy herbaty przy rozlewie!)
Ekstrakt końcowy: 2,5–3,5° Blg
Zawartość alkoholu: 4,5–6,2% obj.
Goryczka: 30–50 IBU
Barwa: 5–20 EBC

Jasne piwo z dodatkiem herbaty oraz nowofalowych chmieli. Odświeżające, zbalansowane, pijalne. Łączy w sobie, na zasadzie synergii, elementy piwnej rewolucji oraz egzotyki świata herbaty.

Aromat:
Dobrze zbalansowane aromaty nowofalowych odmian chmielu oraz dodatku herbaty na poziomie od średnio niskiego do średnio wysokiego. Obie cechy uzupełniają się, jednak żadna nie powinna dominować. Możliwe nuty cytrusów, kwiatów, perfum, żywicy, trawy, roślin, owoców, bergamotki, terpentyny, tytoniu, wędzonki, czekolady. Estry owocowe (czerwone jabłko, brzoskwinia) od poziomu niskiego do średniego. Słodowość niska do średnio-niskiej (biszkopty, herbatniki). Dwutlenek siarki z fermentacji jest dopuszczalny w minimalnych ilościach. Brak alkoholu, diacetylu i DMS.

Wygląd:
Barwa od złotej do miedzianej. Piana średniowysoka i dość trwała, w kolorze od białej do beżowej. Piwo klarowne, choć może wykazywać lekkie zmętnienie od chmielenia na zimno i dodatku herbaty.

Smak:
W smaku przede wszystkim smaki chmielowe i od dodatku herbaty na poziomie od średniego do średnio wysokiego. Obie cechy uzupełniają się, jednak żadna nie powinna dominować. Możliwe smaki cytrusów, kwiatów, perfum, żywicy, trawy, roślin, owoców, bergamotki, terpentyny, tytoniu, wędzonki, czekolady. Posmak słodu na poziomie od niskiego do średniego (biszkopty, herbatniki). Owocowość estrowa od poziomu niskiego do średniego (czerwone jabłko, brzoskwinia). Pomimo kompleksowego i bogatego charakteru chmielowo-herbacianego, piwo powinno mieć dobrze zaakcentowaną stronę słodową, aby uzyskać jak najlepszy balans. Finisz wytrawny do półwytrawnego. Alkohol może być wyczuwalny do poziomu niskiego. Brak diacetylu i DMSu.

Goryczka:
Goryczka chmielowo-herbaciana od średniej do wysokiej. Nie powinna być szorstka, chropowata, zalegająca ani nadmiernie ściągająca, ale poziom do niskiego jest dopuszczalny ze względu na dodatek herbaty. Jakość goryczki jest jedną z najistotniejszych cech dla tego stylu.

Odczucie w ustach:
Nasycenie od średniego do średnio wysokiego, co wzmacnia goryczkę i wytrawność piwa. Pełnia od niskiej do średniej. Lekka cierpkość.

Wrażenie ogólne:
Skomplikowana hybryda łącząca aromaty i smaki nowofalowego chmielu z egzotyczną herbatą, uzupełniona o słodowość charakterystyczną dla piw Pale Ale.

Surowce i technologia:
Słód pilzneński (oryginalnie amerykański dwurzędowy), może zawierać niewielki dodatek słodów monachijskich, specjalnych oraz karmelowych. Stosowane są przeróżne nowofalowe odmiany chmielu oraz herbaty (w tym takie, które z botanicznego punktu widzenia herbatą nie są, jak yerba mate czy rooibos). Niewskazane są gotowe herbaciane mieszanki owocowe oraz herbaty aromatyzowane, za wyjątkiem klasycznego Earl Gray. Zaleca się amerykańskie lub brytyjskie szczepy drożdży o niskiej produkcji estrów. Woda od lekko do średniosiarczanowej.

Dodatkowe uwagi:
Należy przywiązać szczególną uwagę do doboru i sposobu dodawania herbaty. Piwo możemy aromatyzować na zimno, w przepływie, dodając susz na whirpool lub dodając napary i coldbrew na dowolnym etapie produkcji. Należy pamiętać że temperatura i czas „parzenia” odgrywają kluczową rolę przy ekstrakcji zarówno aromatów jak i tanin. Nie powinny one dominować. Studium materiałów związanych z rodzajami herbaty, ich ekstrakcją itp. wydaje się być obowiązkowe przed rozpoczęciem warzenia. Jeżeli zamierzamy piwo aromatyzować przez dodanie naparu/coldbrew, możemy przygotować oddzielną, silniejszą bazę.

Przykłady komercyjne:
Pinta Tea APA Grand Prix 2016, Revolta Earl Grey IPA, Browar Raduga „Samurai Rebellion”, Beer Bros „Ice Tea Ale” (English Pale Ale z dodatkiem Earl Gray oraz skórek cytryny i pomarańczy), Browar Dear Bear „Jasumi”, Beskidzki Browar Rzemieślniczy „Tyj APA”