Czech Light Pale Lager
Autor: Mateusz Puślecki

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 7-9° Blg
Ekstrakt końcowy: 2-3,5° Blg
Zawartość alkoholu: 2,0-3,5% obj.
Goryczka: 15-30 IBU
Barwa: 3-10° EBC

Ogólne wrażenia: Bardzo lekkie, orzeźwiające, sesyjne czeskie piwo. Pomimo niskiego ekstraktu i umiarkowanego nachmielenia piwo nie powinno sprawiać wrażenia płaskiego i wodnistego. Sesyjna i niemal niskoalkoholowa wersja popularnej czeskiej „desitki”.

Aromat: Średni do średnio niskiego aromat słodowy o charakterze świeżego jasnego chleba lub zboża. Niski do średniego aromat czeskiego chmielu (kwiatowy, ziołowy, korzenny). Brak estrów owocowych. Jako, że jest to piwo przeznaczone do picia raczej na świeżo, wszelkie aromaty wynikające z utlenienia są wadą, podobnie jak aromaty wynikające z niedoleżakowania, poza diacetylem na poziomie najwyżej niskim oraz niskim siarkowodorem. Niedopuszczalne są inne aromaty siarkowe oraz aldehyd octowy. Ze względu na fakt, że czeskie piwa produkowane są nieraz w zakładach liczących sobie ponad 150 lat, w oryginalnych przedstawicielach tego stylu czasem wyczuwalne są aromaty piwniczne, ziemiste i/lub metaliczne. W przypadku piw domowych nie powinny one raczej występować.

Wygląd: Kolor piwa od jasno słomkowego do złotego, klarowne. Piana drobna, obfita, biała, trwała.

Smak: Niska do średnio niskiej, chlebowa lub zbożowa słodowość. Niski do średnio niskiego smak czeskiego chmielu (kwiatowy, ziołowy, korzenny). Brak estrów owocowych. Balans może wahać się od zrównoważonego do umiarkowanie słodowego. Dopuszczalny diacetyl na poziomie maksymalnie niskim. Szczególnie diacetyl, który nadaje piwu dodatkową gładkość i pozorną pełnię może uczynić piwo nawet bardziej złożonym, nie jest jednak wymagany. Finisz półwytrawny, krótki do średniego.

Goryczka: Niska do średnio niskiej, chmielowa. Powinna być wyważona tak, by współgrać z ekstraktem końcowym, równoważąc słodycz w finiszu.

Odczucie w ustach: Pełnia niska do średnio niskiej. Wysycenie średnio niskie do średniego. Piwo może być minimalnie lepkie od cukrów resztkowych oraz oleiste od diacetylu.

Surowce i technologia: Słód pilzneński i czeski chmiel (głównie żatecki), ale możliwe są także inne klasyczne i szlachetne odmiany. Dopuszczalny niewielki dodatek najjaśniejszych słodów karmelowych w celu podbicia pełni, jednak należy się starać, by cała pełnia wynikała z odpowiednio przeprowadzonego zacierania, które tradycyjnie odbywa się dekokcyjnie. Czyste lub nisko estrowe czeskie drożdże dolnej fermentacji, która poprowadzona jest w niskich temperaturach i może powodować pozostawanie w piwie diacetylu. Miękka, nisko zmineralizowana woda.

Przykłady komercyjne: