W piwie niezbędne jest użycie kawy. Podczas zgłoszenia należy opisać jaką kawę, w jakiej formie i na jakim etapie dodano do piwa.

Parametry

Ekstrakt początkowy: 13,5-17,0° Blg

Ekstrakt końcowy: 2-4° Blg

Zawartość alkoholu: 5,5-7,5%

Goryczka: 40-75 IBU

Barwa: 10-28 EBC

Wygląd

Barwa od jasnozłotej do jasnego bursztynu. Klarowne, choć dopuszczalna jest lekka opalizacja, spowodowana chmieleniem na zimno. Piana biała lub złamanej bieli, która powinna być trwała, co najmniej średnio obfita i drobnopęcherzykowa.

Aromat

Balans przesunięty w stronę intensywnych aromatów chmielowych uzupełnianych przez kawę. Średnio wysoki do wysokiego, złożony aromat nowofalowych chmieli (cytrusowy, owoców egzotycznych, winogron, jagód, owoców pestkowych, żywiczny, iglasty, kwiatowy). Dominujący aromat cebulowy, czosnku, szczypiorku jest niepożądany i jest wadą, może występować, ale nie może dominować profilu chmielowego.  Kawa powinna być dopełnieniem chmielowości i dobrze ją uzupełniać na poziomie od średnio niskiego do średnio wysokiego, nie może jednak dominować profilu. Aromat kawy od klasycznych nut orzechów, kakao, gorzkiej czekolady, po bardziej nowofalowe aromaty kaw specialty, np. suszonych owoców, owoców cytrusowych, jagód, kwiatowe, przyprawowe. Słodowość na poziomie niskim do średnio niskiego o charakterze jasnego chleba, biszkoptów, herbatników. Aromaty karmelowe dopuszczalne na maksymalnie niskim poziomie. Estry owocowe (jabłko, gruszka, żółte owoce) dopuszczalne na maksymalnie średnio niskim poziomie. Wyczuwalny alkohol na poziomie niskim, nie będzie traktowany jako wada, ale najlepsze egzemplarze będa pozbawione tej cechy. Aromaty siarkowe, fenolowe czy diacetyl są niedopuszczalne.

Smak

Balans w stronę chmielowej goryczy. Podobnie jak w aromacie profil zdominowany przez nowofalowe chmiele (cytrusowe, owoce egzotyczne, winogrona, jagody, owoce pestkowe, żywica, iglaki, kwiaty). Poziom natężenia od średnio wysokiego do wysokiego. Dominujące nuty cebulowe, czosnku, szczypiorku są niepożądane i są wadą, mogą występować, ale nie mogą dominować profilu chmielowego. Na drugim planie kawa (orzechy, kakao, gorzka czekolada, suszone owoce, owoce cytrusowe, jagody, kwiaty, przyprawy) na poziomie od średnio niskiego do średnio wysokiego, powinna dobrze komponować się z profilem chmielowym. Bukiet smakowy dopełniają nuty słodowe na poziomie niskim do średnio niskich o charakterze jasnego pieczywa, herbatników, zboża, ciastek maślanych. W mocniejszych wersjach aromaty karmelowe są dopuszczalne na niskim poziomie. Estry owocowe w postaci czerwonego jabłka, gruszek lub żółtych owoców dopuszczalne na poziomie do średnio niskiego. W mocniejszych wersjach alkohol na poziomie do niskiego jest akceptowalny. Dodatek kawy może wprowadzić do piwa kwaśność na maksymalnie niskim poziomie, ale najlepsze piwa będą pozbawione tej cechy. Aromaty siarkowe, fenolowe czy diacetyl są niedopuszczalne.  Finisz wytrawny. Posmak średnio długi, o chmielowym lub chmielowo-kawowym charakterze.

Goryczka

Średnio wysoka do wysokiej, chmielowa i długa, może być ostra, ale nie gryząca.

Odczucia w ustach

Pełnia od średnio niskiej do średniej. Nagazowanie średnie do średnio wysokiego. Piwo powinno być orzeźwiające. Mocniejsze wersje mogą charakteryzować się rozgrzewaniem alkoholowym do niskiego poziomu. Ściąganie i wysuszanie mogą wystąpić do niskiego poziomu. Wyklejanie jest cechą nieakceptowalną w tym piwie. 

Komentarz

Zdecydowanie chmielowe, nowofalowe, jasne, wytrawne, gorzkie amerykańskie piwo górnej fermentacji z kawowym twistem. Kluczowe w tym stylu jest odpowiednie dobranie chmielu i kawy tak, by wnoszone przez nie cechy i charakter ze sobą harmonizowały. Warto w tym celu zwrócić uwagę na profil tak użytego chmielu, jak i zastosowanego rodzaju kawy.

Surowce

Kluczowym elementem zasypu jest słód pilzneński lub pale ale. Stanowią one z reguły większość lub całość zasypu. Część zasypu może stanowić także słód pszeniczny, monachijski czy ciasteczkowy. Słody karmelowe jeżeli użyte to w małych ilościach. Dopuszczalny też jest niewielki dodatek cukru aby uzyskać zwiększony poziom odfermentowania.

Chmielenie należy przeprowadzić z użyciem nowofalowych odmian chmielu. Dodawany głównie w pierwszych i ostatnich minutach gotowania. Należy unikać odmian z dużą zawartością kohumulonu, gdyż może to skutkować łodygową i zalegającą goryczką. W celu osiągnięcia intensywnego aromatu chmielowego zaleca się chmielenie na hop stand i/lub na zimno.

Drożdże górnej fermentacji o neutralnym profilu, głęboko odfermentowujące i nie produkujące dużej ilości estrów owocowych.

Zacieranie infuzyjne, może być jednoetapowe lub sterowane temperaturowo. Czas gotowania brzeczki standardowy, nie przekraczający 60 minut.

 

Kawę można dodać na proces gorący lub zimny, w formie ziaren lub naparu. Warto stosować ziarna palone w niższych temperaturach by uniknąć nadmiernej kwasowości. Można stosować najrozmaitsze metody robienia naparu od espresso po przelew. Najprostsza metoda to wrzucenie całych lub rozdrobnionych ziaren na zimno. Bardziej skomplikowane techniki to choćby dodawania naparu zrobionego przelewowo przed samym rozlewem do butelek. Ziarna mogą być standardowe lub mogą to być wysokiej jakości ziarna specialty. Nie poleca się stosować kaw rozpuszczalnych/instant przez ich bardzo niską jakość

2024-08-28: Piotr Nowicki – opracowanie opisu stylu w oparciu o opis American IPA oraz Coffee Pale Ale

2024-11-22: Łukasz Wróblewski – korekta i akceptacja KS