*UWAGA! W tej kategorii jako jedynej wymagana jest do dopuszczenia do konkursu jedna butelka lub puszka więcej niż w pozostałych, czyli 5 x 0,5 litra lub 6 x 0,33 litra. Piwa zostaną przebadane laboratoryjnie na zawartość alkoholu. Jeśli zgłoszone piwo nie będzie spełniało warunków do 2% zawartości alkoholu zostanie zdyskwalifikowane, a piwowar nie otrzyma metryczki.

 

Parametry
Ekstrakt początkowy: 4-8° Blg
Ekstrakt końcowy: 2-4° Blg
Zawartość alkoholu: 0,5-2,0% obj.
Goryczka: 20-50 IBU
Barwa: 50-80 EBC

Wygląd
Barwa od ciemnobrązowej do czarnej. Piwo może być zarówno klarowne, jak i delikatnie zamglone. Wyraźne zmętnienie lub błotnistość jest wadą. Piana co najmniej średnio obfita, drobnopęcherzykowa, trwała, biała lub o barwie złamanej bieli.

Aromat
Balans zdominowany przez intensywne aromaty chmielowe. Na pierwszym planie aromaty świeżych, nowofalowych chmieli o charakterze żywicy, sosny, cytrusów, owoców tropikalnych, winogron, owoców pestkowych, nafty, czarnych porzeczek czy jagód na poziomie od średniego do wysokiego. Dominujący aromat cebulowy, czosnku, szczypiorku jest niepożądany i jest wadą, może występować, ale nie może dominować profilu chmielowego. Podbudowa słodowa w formie aromatów jasnego i ciemnego pieczywa do niskiego poziomu. Aromaty słodów palonych (kawa, czekolada) mogą wystąpić maksymalnie na niskim poziomie i nie mogą przybierać form wyraźnej spalenizny. Aromat karmelowy, jeśli w ogóle występuje to na maksymalnie niskim poziomie. Estry owocowe (jabłko, gruszka, żółte owoce) jeżeli obecne to maksymalnie na średnio niskim poziomie i powinny współgrać z aromatem chmielowym. Brak diacetylu.

Smak
Balans w stronę chmielowej goryczy. Na pierwszym planie smaki pochodzące od chmielu, o charakterze żywicy, sosny, cytrusów, owoców tropikalnych, winogron, owoców pestkowych, nafty, czarnych porzeczek czy jagód na poziomie od średnio niskiego do wysokiego. Słodowość maksymalnie na niskim poziomie przybiera charakter pieczywa, przypieczonej skórki chleba, tostów, czekolady, kawy. Smak karmelowy dopuszczalny maksymalnie na niskim poziomie, ale nie może dominować profilu słodowego. Estry owocowe (jabłko, gruszka, żółte owoce) jeżeli obecne to maksymalnie na średnio niskim poziomie i powinny współgrać z aromatem chmielowym. Finisz wytrawny, średnio długi, z chmielowym posmakiem.

Goryczka
Goryczka od średniej do wysokiej, pochodząca od chmielu. Może być zarówno krótka, jak i średnio długa. Nie może być jednak zalegająca i piekąca.

Odczucie w ustach
Pełnia niska, nagazowanie od średnio niskiego do średniego. Niektóre wersje mogą mieć kremowy charakter, co jest dopuszczalne. Alkohol niewyczuwalny. Dodatek palonych słodów może dodatkowo podkreślać wytrawny charakter piwa, jednak nie powinno posiadać wysuszającego, lub szorstkiego charakteru.

Komentarz
Ciemne, wytrawne piwo o niskiej zawartości alkoholu zdominowane przez aromaty i smaki chmielowe. Pomimo niskiego ekstraktu nie powinno sprawiać wrażenia płaskiego i wodnistego.

Surowce i technologia

Słód bazowy nie gra tutaj tak znaczącej roli. Dobrze sprawdzi się zarówno słód pilzneński, jak i pale ale. Słodów palonych używa się głównie dla nadania czarnej barwy i ich udział w zasypie powinien być możliwie najmniejszy, aby nie nadać piwu zbyt palonego charakteru. Warto rozważyć przesunięcie dodania słodów palonych na koniec zacierania. Niewielki dodatek słodów karmelowych może pozytywnie wpłynąć na smakowitość piwa, a pochodząca od nich słodycz może pomóc w skontrowaniu wysokiej goryczki i podbić pełnię piwa. Podobnie z ciemniejszymi słodami podstawowymi, np. słodem monachijskim. Warto spróbować zacierania w temperaturach wyższych niż 65-67 stopni, w celu osiągnięcia większej ilości cukrów niefermentowalnych i przez to osiągnąć płytsze odfermentowanie. Piwo powinno być chmielone aromatycznymi odmianami chmielu pochodzącymi zarówno z USA, Australii lub Nowej Zelandii, jak również mogą to być nowofalowe odmiany europejskie. Proces chmielenia jest kluczowy dla osiągnięcia podstawowych cech stylu, dlatego należy rozważyć użycie znacznej ilości chmielu mając jednak na uwadze, że w tak lekkim piwie odczucie goryczki może być wyższe. Drożdże o neutralnym profilu i niskiej produkcji estrów. Piwo powinno być świeże.

2024-08-17: Piotr Nowicki – opracowanie opisu stylu (na podstawie Session Black IPA)
2024-11-22: Łukasz Wróblewski – recenzja i akceptacja KS