Cold Imperial IPA

Pobierz PDF

Podstawowe parametry:
Ekstrakt początkowy: 16-21°Blg
Ekstrakt końcowy: 3-5°Blg
Zawartość alkoholu: 7,5-10,0% obj.
Goryczka: 30-60 IBU
Barwa: 10-25°EBC

Wygląd:

Barwa piwa od jasnozłotej do złotej. Lekka opalizacja spowodowana chmieleniem na zimno jest dopuszczalna. Piana biała od średnio obfitej do obfitej. Gęsta i trwała z dobrym lacing’iem.

Aromat:

Balans chmielowy. Aromat zdominowany przez intensywne aromaty nowofalowych chmieli na poziomie od wysokiego do bardzo wysokiego. Mogą mieć charakter, cytrusów, owoców tropikalnych, kwiatów, sosny, żywicy lub innych typowych dla nowofalowych odmian chmielu. Dominujący aromat cebulowy, czosnku, szczypiorku jest niepożądany i jest wadą, może występować, ale nie może dominować profilu chmielowego. Delikatne aromaty słodowe mogą występować do poziomu niskiego i powinny  mieć czysty, zbożowy charakter – bez nut karmelowych czy melanoidynowych. Alkoholowość, jeśli występuje, to maksymalnie do poziomu średnio niskiego, bez “gorącego”, rozpuszczalnikowego charakteru. Czysty profil fermentacji, typowy dla drożdży lagerowych. Produkty uboczne fermentacji, np. diacetyl, siarka, estry traktowane będą jako wada. Brak trawiastości.

Smak:

Balans chmielowy. Nuty chmielowe na pierwszym planie na poziomie od średnio wysokiego do wysokiego o charakterze cytrusów, owoców tropikalnych, żywicy, sosny, kwiatów lub innych pochodzących od wykorzystywanych do chmielenia odmian nowofalowych. Słodowość jest dopuszczalna, ale na poziomie od niskiego do średnio niskiego, o czystym zbożowym charakterze stanowiącym tło dla smaków chmielowych. Alkoholowość, jeśli występuje, to maksymalnie do poziomu średnio niskiego, bez „gorącego”, rozpuszczalnikowego charakteru. Czysty profil fermentacji, bez produktów ubocznych, np. diacetyl, estry, będą traktowane jako wady. Finisz wytrawny, długi, smukły, aksamitny o chmielowym posmaku.

Goryczka:

Chmielowa, od średniej do średnio-wysokiej, średniej długości, może być lekko alkoholowa. Może być także lekko ściągająca i zalegająca, ale nie powinna być cierpka, łodygowa, piołunowa lub w inny sposób nieprzyjemna w odbiorze.

Odczucie w ustach:

Pełnia średnia. Gładka tekstura, bez wyraźnej lepkości. Piwo ma być orzeźwiające i pijalne. Wysycenie średnie do średniowysokiego. Mocniejsze wersje będą się charakteryzować wyczuwalnym rozgrzewaniem alkoholowym, ale nie może być ono przeszkadzające, gorące. Duże ilości chmielu, szczególnie dodanego na zimno, mogą zaowocować znaczną ilością tanin w gotowym produkcie. Istotnym zadaniem piwowara jest zminimalizowanie tego ryzyka, gdyż uczucie ściągania na poziomie wyższym niż niski jest istotną wadą w piwach w tym stylu.

Komentarz:

Jasne, klarowne, mocne a jednocześnie wysoce pijalne IPA fermentowane drożdżami dolnej fermentacji z czystym profilem chmielowym oraz z wyraźną, ale nie bardzo intensywną goryczką. Cechuje je rześki charakter i charakterystyczny dla IPA, chmielowy profil. Dzięki użyciu płatków ryżowych barwa piwa jest bardzo jasna, a piwo ma wytrawny charakter. Dzięki fermentacji drożdżami dolnej fermentacji piwo jest rześkie, podobnie jak klasyczny Pils.

Surowce i technologia:

Bazę piwa stanowi amerykański dwurzędowy słód pale ale, którego najlepszym odpowiednikiem dostępnym w Europie jest słód pilzneński. Warto rozważyć dostępne ultra jasne odmiany słodu pilzneńskiego. Słody karmelowe i specjalne, jeśli w ogóle zostaną użyte, powinny stanowić niewielką część zasypu, gdyż wszelkie wybijające się smaki słodowe są niepożądane. Niezbędne jest użycie amerykańskich lub nowofalowych odmian chmielu. W celu uzyskania pożądanego aromatu i smaku stosuje się często chmielenie na zimno. Neutralne drożdże dolnej fermentacji o czystym profilu smakowym. Wskazany jest dodatek surowców niesłodowanych tj. płatków ryżowych w celu uzyskania jaśniejszej barwy i wyższej wytrawności.

Przykłady komercyjne:

Browar PINTA – Zwycięskie Cold IPA, Browar Za Miastem – Chwila oddechu, Browar Stu Mostów – Howling, Browar PINTA – Cold Delivery, Browar Birbant – Bipolar, Alebrowar – World of IPA / Cold IPA

 

2023-10-28: opracowane przez Mateusza Puśleckiego na potrzeby Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych 2024
2023-11-02: Łukasz Wróblewski – recenzja