Ogólne odczucia: Ciemny, mocny, słodowy niemiecki lager, podkreślający bogate słodowe i czasami tostowe cechy kontynentalnych słodów, bez słodyczy na finiszu.
Aromat: Średni do średnio-wysokiego chlebowo-słodowy aromat, zazwyczaj ze średnimi aromatami powstającymi w trakcie ”reakcji Maillarda” i/lub tostowymi nutami. Praktycznie brak aromatu chmielu. Niewielka ilość alkoholu może być wyczuwalna. Czysty charakter lagerowy, poza tym słody mogą dostarczyć delikatny (niskie do brak) charakter ciemnych owoców, szczególnie w starszych egzemplarzach.
Wygląd: Kolor lekko miedziany do brązowego, często z przyjemnymi granatowymi przebłyskami. Lagerowanie powinno zapewnić dobrą przejrzystość mimo ciemnego koloru. Duża, kremowa, piana o kolorze złamanej bieli.
Smak: Złożony, słodowość jest zdominowana tostowymi produktami powstającymi w ”reakcji Maillarda”. Niewielkie nuty karmelowe mogą występować. Goryczka jest na tyle wysoka, aby wspierać słodowe smaki, pozwalając aby odrobina słodkości pojawiła się na finiszu. Dobrze odfermentowane, nie przesycone. Czysty profil fermentacji, mimo że czasami słody mogą dostarczyć delikatny charakter ciemnych owoców. Brak smaków chmielowych. Brak prażonego lub palonego charakteru.
Odczucie w ustach: Średnie do średnio-pełnej treściwość. Średnie do średnio-niskiego wysycenie. Lekko rozgrzewający alkohol może wystąpić, jednak nie może on być ostry, palący. Delikatne, nie będące ostre i ściągające.
Komentarz: Zacieranie dekokcyjne i długie gotowanie, odgrywają bardzo ważną rolę w rozwijaniu się smaku, zwiększając karmelowe i powstające w trakcie ”reakcji Maillarda” smaki słodowe. Owocowość spowodowana jest użyciem słodu monachijskiego i słodów specjalnych, nie jest ona spowodowana przez estrowe drożdże w czasie fermentacji.
Historia: Pochodzi z miasta Einbeck, leżącego na północy Niemiec, które było ośrodkiem piwowarskim i głównym exporterem w czasach Hanzy (XIV do XVII wieku). Odtworzony w Monachium na początku XVII wieku. Nazwa ”Bock” jest oparta na korupcji nazwy ”Einbeck” w dialekcie Bawarskim, a zatem było używane po tym jak piwo trafiło do Monachium. ”Bock” oznacza również ”Ram” w języku niemieckimi jest często używany w reklamach telewizyjnych i jako logo.
Charakterystyczne składniki: Słody monachijski i wiedeński, rzadko wraz z niewielką ilością słodów palonych w celu dodania koloru, dodatki niesłodowane nie występują. Różne kontynentalne europejskie chmiele. Czyste niemieckie drożdże lagerowe.
Porównanie stylów: Ciemniejsze, z bardziej bogatym smakiem słodowym i mniej występującą goryczką niż Helles Bock. Mniej alkoholowy i słodowy niż Dopplebock. Mocniejszy smak słodowy i bardziej alkoholowy niż Marcowe. Bogatsze, mniej odfermentowane, mniej chmielone niż Czeski Bursztynowy Lager.
Parametry:
OG: 1.064 – 1.072 (15,7° – 17,5° BLG)
FG: 1.013 – 1.019 (3,3° – 4,7° BLG)
IBU: 20 – 27
SRM: 14 – 22
ABV: 56.3 – 7.2%
Przykłady komercyjne: Aass Bock, Einbecker Ur-Bock Dunkel, Great Lakes Rockefeller Bock, Kneitinger Bock, New Glarus Uff-da Bock, Penn Brewery St. Nikolaus Bock