Aromat
Typową cechą jest lekki zbożowy aromat słodu pilzneńskiego (czasami jakby ciasteczkowy) i wyraźny kwiatowy albo korzenny aromat szlachetnego chmielu. Czysty, brak estrów owocowych, brak diacetylu. Może mieć początkowo siarkowy aromat (wynikający z wody, albo drożdży) oraz niską drugoplanową nutkę DMS (wynikającą ze słodu pilzneńskiego)

Wygląd
Słomkowy do jasno złocistego, klarowność od doskonała do bardzo klarowna z kremową, długo utrzymującą się białą pianą.

Smak
Rześkie i gorzkie z wytrawnym do średnio wytrawnym finiszem. Umiarkowanie do umiarkowanie niskiego dobrze osłabionej słodowości, aczkolwiek jakieś zbożowe i lekko pilzneńsko-słodowej słodkości są akceptowalne. Goryczka chmielowa dominuje smak oraz kontynuuje przez finisz do posmaku. Smak chmielowy może być w przedziale od słabego do mocnego, ale powinien być dostarczony ze szlachetnych niemieckich chmieli. Czyste, brak estrów owocowych, brak diacetylu.

Tekstura
Średnio lekka treściwość, średnie do mocne nagazowanie.

Ogólne wrażenie
Rześkie, czyste, orzeźwiające piwo, którego znaczącą cechą jest goryczka ze szlachetnych niemieckich chmieli podkreślona przez siarczany w wodzie.

Komentarz
Bardziej wytrawne i rześkie niż Bohemian Pilsener wraz z goryczką, która dąży do utrzymania się bardziej w posmaku, ze względu na wyższe odfermentowanie i wyższą siarczanowość wody. Lżejsze w treściwości i kolorze oraz mocniej nagazowane niż Bohemian Pilsener. Nowoczesne przykłady German Pilsnerów zaczynają być coraz jaśniejsze i wytrawniejsze na finiszu oraz coraz bardziej gorzkie porównując piwa z południa i północy Niemiec.

Historia
Kopia Bohemian Pilsener zaadaptowana do warunków warzelniczych w Niemczech.

Surowce
Słód pilzneński, mnogość chmieli niemieckich (szczególnie szlachetnych odmian jak Hallertauer, Tettnanger oraz Spalt dla smaku i zapachu), średnio siarczanowa woda, niemieckie drożdże dolnej fermentacji.

Podstawowe informacje
Gęstość początkowa: 11 – 12.4°Blg
Goryczka: 22 – 40 IBU
Gęstość końcowa: 2 – 3.3°Blg
Kolor: 2 – 5 SRM
Alkohol objętościowo: 4.4 – 5.2%

Komercyjne przykłady
Victory Prima Pils, Bitburger, Warsteiner, Trumer Pils, Old Dominion Tupper’s Hop Pocket Pils, König Pilsener, Jever Pils, Left Hand Polestar Pilsner, Holsten Pils, Spaten Pils, Brooklyn Pilsner