12C – Angielskie IPA/English IPA

Aromat
Umiarkowany do umiarkowanie wysokiego poziom kwiatowego, ziemistego albo owocowego aromatu chmielowego jest typowy, aczkolwiek intensywność aromatu chmielowego jest niższa niż w wersjach amerykańskich. Delikatnie trawiasty aromat wynikający z chmielenia na zimno jest akceptowalny, ale nie wymagany. Umiarkowany karmelowy albo tostowy aromat słodowy jest powszechny. Niski do umiarkowany aromat owocowy, wynikający zarówno z estrów i chmielu, może występować. Niektóre wersje mogą zawierać siarkowe nuty, aczkolwiek nie jest to obowiązkowe.

Wygląd
Przedział kolorystyczny od złotego bursztynu do jasnej miedzi, ale najczęściej blady do średnio miedzianego wraz z pomarańczowatym odcieniem. Powinno być klarowne, ale wersje niefiltrowane chmielone na zimno mogą być troszeczkę mgliste. Przyzwoita piana o złamanym białym (żółtawym lub szarawym) kolorze powinna się utrzymywać.

Smak
Od średniego do wysokiego smaku chmielowego wraz z umiarkowaną do stanowczą goryczką. Smak chmielowy powinien być podobny do aromatu (kwiatowy, ziemiasty, owocowy i/albo delikatnie trawiasty). Smak słodowy powinien być średnio niski do średnio wysoki, ale powinien być zauważalny, przyjemny i powinien wspierać aspekt chmielowy. Słód powinien pokazywać angielski charakter oraz powinien być nieco chlebowy, ciasteczkowy, tostowy, toffi i/albo karmelowy. Pomimo istotnego charakteru chmielowego typowe dla tych piw jest dostateczny słodowy smak, treściwość i kompleksowość by wesprzeć chmielowe smaki zapewniające balans. Bardzo niski poziom dwuacetylu jest akceptowalny, jak również owocowość wynikająca z fermentacji lub dodatków chmielowych, które nadają złożoności smaku. Finisz powinien być od średniego do wytrawnego, goryczka może utrzymywać się w posmakach, ale nie powinna być ostra. Wyraźny mineralny posmak, wytrawny finisz, trochę siarkowch posmaków oraz utrzymująca się goryczka są przeważnie obecne, jeśli jest użyta wysoko siarczanowa woda. Troche czysto alkoholowych smaków może być wyczuwalnych w mocniejszych wersjach. Smaki dębowe są nieodpowiednie dla tego stylu.

Tekstura
Gładkie, średnio lekkiej do średniej treściwości wraz z chmielową cierpkością, chociaż umiarkowane do średnio wysokie nagazowanie może się łączyć by zapewnić ogólne wytrawne odczucia w obecności słodowej słodkości. Troszeczkę gładkiego alkoholowego rozgrzania powinno być odczuwalne w mocniejszych (ale nie wszystkich) wersjach.

Ogólne wrażenie
Chmielowe, umiarkowanie mocne pale ale, które charakteryzuje użycie angielskich słodów, chmieli i drożdży. Zawiera mniej chmielowego i więcej wyraźnego słodowego smaku i zapachu niż amerykańska wersja.

Komentarz
Pale ale warzone do wyższych gęstości i poziomu nachmielenia. Nowoczesne wersje English IPA są generalnie blade w porównaniu z przodkami. Termin IPA jest luźno używany w nazwach angielskich piw i jest używany również (niepoprawnie) w piwach poniżej 4% ABV. Generalnie IPA będzie bardziej chmielowy, owocowy i/albo karmelowy niż English pale ale i bitter. Świeższe wersje będą oczywiście miały więcej znaczącego charakteru chmielowego.

Historia
Warzony by przetrwać podróż z Angli do Indii. Extremalne temperatury i bujanie podczas podróży morskiej powodowały, że piwo docierało w dużo gorszym stanie. English pale ale są pochodną India Pale Ales.

Surowce
Słód Pale ale (dobrze zmodyfikowany i odpowiedni do zacierania jednotemperaturowego); angielskie chmiele; angielskie drożdże, które mogą nadać owocowego albo siarkowego/mineralnego profilu. Rafinowany cukier może być użyty w niektórych wersjach. Wysoko siarczanowa i nisko węglanowa woda jest niezbędna by uzyskać przyjemną goryczke chmielową w oryginalnych wersjach Burton, aczkolwiek nie wszystkie przykłady eksponują silny siarczanowy charakter.

Podstawowe informacje
Gęstość początkowa: 12,4 – 18,2°Blg

Goryczka: 40 – 60 IBU

Gęstość końcowa: 2,6 – 4,6°Blg

Kolor: 8 – 14 SRM

Alkohol objętościowo: 5 – 7.5%

Komercyjne przykłady
Meantime India Pale Ale, Freeminer Trafalgar IPA, Fuller’s IPA, Ridgeway Bad Elf, Summit India Pale Ale, Samuel Smith’s India Ale, Hampshire Pride of Romsey IPA, Burton Bridge Empire IPA,Middle Ages ImPailed Ale, Goose Island IPA, Brooklyn East India Pale Ale

Opis stylu: https://www.wiki.piwo.org/English_IPA