Autor: Łukasz Rek

Na podstawie opisu z Warszawskiego KPD 2021

pobierz

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 9-11,5°Blg
Ekstrakt końcowy: 2,5-3,5°Blg
Zawartość alkoholu: 3,8-5% obj.
Goryczka: 18-28 IBU
Barwa: 4-28°EBC

*piwowar jest zobowiązany podczas zgłoszenia piwa do podania informacji o użytych ziołach

Piwo górnej fermentacji z dodatkiem ziół używanych powszechnie jako przyprawy. Głównym założeniem stylu jest połączenie ziół z piwem, gdzie dodatek nie przykryje cech piwa bazowego. Do uwarzenia piwa, można użyć tylko wielu ziół w znaczeniu potocznym (np. mięta, melisa, tymianek). Dla przykładu użycie pieprzu czarnego i czerwonego jest dozwolone.

Aromat:

W związku z tym, że zioła charakteryzują się zróżnicowaną intensywnością aromatu dopuszcza się występowanie tej cechy w aromacie na różnym poziomie intensywności – od poziomu niskiego po średnio wysokiego. Charakter użytych dodatków powinien być przyjemny i balansować pozostałe cechy piwa bazowego. Nie może być sztuczny i dominujący. Piwo Herbal Ale powinno zawierać balans pomiędzy używanymi dodatkami i piwem bazowym (chmiel, produkty fermentacji i słodowość). Słodowość o charakterze biszkoptów, chleba, herbatników od poziomu średnio niskiego do średnio wysokiego. Estry owocowe o charakterze czerwonego jabłka, ananasa, gruszki od poziomu niskiego do średnio niskiego. Aromat chmielowy nie jest obowiązkowy. Jeśli występuje to maksymalnie do poziomu niskiego. Alkohol od braku do poziomu niskiego. Brak diacetylu i DMS.

Wygląd:

Barwa piwa będzie zależała od rodzaju i ilości dodanych ziół. Dla piw jaśniejszych z ziołami, które wyróżniają się kolorystycznie, kolor powinien być zauważalny w piwie i pianie. Powinno być klarowne, ale lekkie zmętnienie nie jest wadą. Piana drobno- lub średnio-pęcherzykowa, średnio trwała, niska do średnio wysokiej.

Smak:

Wyraźne cechy smakowe związane z ziołami na poziomie od niskiego do średnio wysokiego. Balans pomiędzy użytym dodatkiem a piwem bazowym (chmiel, produkty fermentacji i słodowość) jest najważniejszy. Charakter użytych dodatków powinien być przyjemny i nie może być sztuczny. Słodowość o smaku biszkoptów, chleba, herbatników od poziomu średnio niskiego do średnio wysokiego. Estry owocowe o smaku czerwonego jabłka, ananasa, gruszki od poziomu niskiego do średnio niskiego. Subtelna chmielowość (kwiatowa, ziołowa) na niskim poziomie, by umożliwić cechom ziół ich uwypuklenie w piwie bazowym. Niektóre gorzkie zioła mogą zaburzać finisz, który nigdy nie powinien być półsłodki lub słodki. Może występować niska kwaśność. Alkohol od braku do poziomu niskiego. Brak diacetylu.

Goryczka:

Niska do średniej. Przeważnie pochodzi od dodatku ziół, ale może też od chmielu. Nie może być alkoholowa. Może lekko zalegać, ale w przyjemny sposób.

Odczucie w ustach:

Pełnia od średnio niskiej do średniej. Poziom nagazowania od poziomu średnio niskiego do średnio wysokiego. Niektóre zioła mogą nadać cierpkość i ściąganie, ale maksymalnie do poziomu średniego.

Surowce i technologia:

Podstawą są słody pale ale, pszeniczny lub pilzneński. Użyte zioła powinny być świeżymi zbiorami. Niewskazane jest używanie suszonych ziół lub ekstraktów ziołowych. Moment dodania ziół do piwa jest dowolny. Chmiele wyłącznie kontynentalne. Drożdże górnej fermentacji.

Przykłady komercyjne:

PIWO Z ŻUKA – LAWENDA HERBAL ALE