Parametry

Ekstrakt początkowy: 10-11° Blg

Ekstrakt końcowy: 2,0-3,5° Blg

Zawartość alkoholu: 3,2-4,2%

Goryczka: 20-35 IBU

Barwa: 5-12 EBC

Wygląd

Barwa jasnożółta do złotej. Klarowne. Piana biała, drobno lub średnio pęcherzykowa. Zdecydowanie obfita i trwała.

Aromat

Balans chmielowo-słodowy przeważnie przesunięty nieznacznie w stronę słodowości, nigdy nie może być jednak mowy o jej wyraźnej dominacji. Na pierwszym planie aromaty pochodzące od słodów na poziomie od średnio niskiego do średniego. Charakteryzują się aromatami świeżego chleba, zboża. Na drugim planie aromaty czeskiego chmielu (kwiatowe, ziołowe, korzenne) o natężeniu od średnio niskiego do średniego, ale zawsze o ton mniej wyczuwalne niż aromaty od słodowe. Estry mogą występować, ale na poziomie do niskiego – czerwone jabłko, gruszka. Diacetyl jeśli występuje to na poziomie do niskiego. Wszelkie aromaty siarkowe są wadą. 

Smak

W smaku istotny jest balans pomiędzy odsłodową słodyczą, a chmielową goryczką. Słodowość o średnio niskim lub średnim natężeniu kojarzy się głównie ze zbożem lub jasnym pieczywem.  Tak samo intensywne są smaki chmielowe (kwiatowe, ziołowe, korzenne).  Estry (czerwone jabłko, gruszka) jeśli występują to na poziomie maksymalnie niskim. Maślany smak diacetylu dopuszczalny maksymalnie na niskim poziomie. Finisz półwytrawny, krótki lub średnio długi, o chmielowo-słodowym posmaku.

Goryczka

Goryczka chmielowa od średnio niskiej do średniej. Powinna być wyważona tak, aby współgrała z ekstraktem końcowym, równoważąc słodycz w finiszu. Nie powinna zalegać.

Odczucia w ustach

Pełnia średnio niska do średniej. Wysycenie od średnio niskiego do średnio wysokiego. Nie powinno oblepiać. Może być obecne uczucie śliskości od diacetylu na podniebieniu. Odczucie zalegającej cukrowej słodyczy i alkoholowe rozgrzewanie również będą traktowane jako wady.

Komentarz

Jasne, orzeźwiające, gorzkie, zbalansowane, słodowo-chmielowe, lekkie czeskie piwo dolnej fermentacji.

Surowce i technologia

Skład i pH wody powinny zostać każdorazowo dobrane pod kątem projektowanej receptury. Niemniej jednak sugeruje się użycie miękkiej, niskozmineralizowanej wody. Zaleca się trzymać poniższych widełek:

– Ca (wapń) – 50-60 ppm

– Mg (magnez) – 0-30 ppm

– Na (sód) – 0-100 ppm

– Cl (chlorki) – 50-100 ppm

– SO4 (siarczany) – 0-50 ppm

– HCO3 (dwuwęglany) – 0-40 ppm

Słód pilzneński i czeski chmiel (Żatecki, Sladek, Cervenak itp). Dopuszczalny niewielki dodatek najjaśniejszych słodów karmelowych w celu podbicia pełni, jednak należy się starać, by cała pełnia wynikała z odpowiednio przeprowadzonego zacierania, które tradycyjnie odbywa się dekokcyjnie. Czeskie drożdże dolnej fermentacji o czystym profilu lub produkujące piwa o niewielkiej resztkowej zawartości diacetylu.

2024-06-30: Łukasz Rek – opracowanie opisu stylu

2024-07-24: Łukasz Wróblewski – korekta i recenzja